Więcej informacji na temat czyszczenia komputera

Na tej stronie są zgromadzone szczegółowe informacje na temat problematyki czyszczenia komputera dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej. Są one specjalnie podane w łatwy sposób, z wieloma uproszczeniami.

A propos, program WyczyścićKomputer5 jest zaprojektowany z myślą o tym, by mógł z nim pracować nawet kompletny laik. Poniższe informacje są więc niepotrzebne dla konserwacji twojego komputera, ale przecież można lepiej poznać działanie komputera...

Przede wszystkim: jaka jest różnica między Windowsem, komputerem a systemem operacyjnym?

Komputer to obudowa, którą masz w domu, a system operacyjny jest najważniejszym programem, który w niej działa. Windows jest jednym z najczęściej używanych systemów operacyjnych, ale są też inne, takie jak np. Linux. Zachowanie komputera jest tak naprawdę działaniem systemu operacyjnego. Komputer bez systemu operacyjnego to tylko martwa bryła żelaza i plastiku. Ponieważ jednak z punktu widzenia większości użytkowników te różne rzeczy się pokrywają, na tej stronie używamy terminu komputer, Windows i system operacyjny jako synonimy.

Gdzie powstają tzw. śmieci komputerowe?

Sercem systemu operacyjnego jest tak zwany Rejestr, który przechowuje ogromną ilość informacji o komputerze. Instalowanie i odinstalowywanie programów, zawieszenie komputera, ale nawet normalna praca komputera - to wszystkie miejsca, gdzie może wystąpić uszkodzenie, innymi słowy, zapisanie nieprawidłowych informacji w Rejestrze.

Innym miejscem podatnym na powstanie odpadu są tymczasowe pliki i foldery. W trakcie pracy komputera powstaje ogromna ilość plików czasowych, przy czym często nie są te pliki prawidłowo usunięte i zajmują tylko miejsce.

W jaki sposób mogą tego typu śmieci zwalniać pracę komputera?

Pokażmy to na prostym przykładzie – uruchomienie pomocy. Aby uruchomić pomoc na komputerze, naciskasz zwykle przycisk F1. Następnie komputer szuka, gdzie pomoc faktycznie się znajduje. Informacje o lokalizacji pomocy są ukryte w wyżej wymienionym rejestrze. Jeśli rejestr oprócz prawidłowych informacji o lokalizacji pomocy zawiera również nieprawidłowe informacje, komputer musi przeszukać wiele miejsc, zanim znajdzie pomoc. Użytkownikowi wydaje się, że uruchomienie pomocy trwa kilka razy dłużej, niż powinno.

Uruchomienie pomocy to modelowy przykład; faktycznie komputer sięga do Rejestru bez przerwy i z tego względu błędny Rejestr spowalnia wszystkie czynności w komputerze.

Jak można sprawdzić ile śmieci jest w moim komputerze?

Użyj programu WyczyścićKomputer5. Nawet w wersji testowej skanuje cały komputer i pokazuje liczbę znalezionych błędów (odpadów). W wersji testowej są usuwane niektóre z tych błędów, natomiast w wersji płatnej wykonuje naprawdę dokładne czyszczenie.

Bez pomocy programu do czyszczenia ilość odpadów można tylko szacować. Jeśli jednak komputer zachowuje się wyraźnie gorzej niż wcześniej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest mocno zanieczyszczony.

W jaki sposób program WyczyścićKomputer5 wyszukuje śmieci?

Program przechodzi przez powyższe krytyczne obszary i sprawdza poprawność wartości w rejestrze, między innymi, czy wskazują na nieistniejące programy lub pliki. Sprawdza również pliki tymczasowe, czy są potrzebne, czy nie. Niepoprawne lub nieaktualne wartości w rejestrze są usuwane.

A więc użytkownik może taką operację przeprowadzić również "ręcznie", prawda?

Zasadniczo tak. Program WyczyścićKomputer5 sprawdza dziesiątki tysięcy tych wartości, co, biorąc pod uwagę zakres, jest zadaniem programu, a człowieka.

Istnieją również inne możliwości wyczyszczenia komputera?

Tak, zawsze jest więcej opcji. Jeżeli nie jesteś fachowcem, masz do wyboru następujące możliwości: